R&B to wystawa fotografii i grafik stereoskopowych zrealizowanych w Pracowni Struktur Wizualnych Wydziału Sztuki Uniwersytetu Opolskiego przez studentów I roku studiów magisterskich. Wernisaż wystawy odbędzie się 13.03.2018 o godzinie 18:00 w wydziałowej Galerii A4. Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy. Wystawę będzie można oglądać do 13.04.2018.
Skąd tytuł R&B? Stąd że wszystkie prezentowane na wystawie obrazy stereoskopowe zrealizowane są w technice anaglifu, a do oglądania tego rodzaju obrazów stosuje się okulary o dwubarwnych szkłach, najczęściej czerwonym i niebieskim (red & blue). Obrazy obserwowane bez dwubarwnych okularów również posiadają na swojej powierzchni delikatne przebarwienia w tych kolorach. Bierze się to stąd że dla uzyskania wrażenia trójwymiarowości w jednym dwuwymiarowym obrazie zakodowane są dwa oddzielne, minimalnie różne obrazy przeznaczone dla prawego i lewego oka.
Anaglif jest techniką stosunkowo prostą w użyciu, jednak efektowną i bardzo wdzięczną między innymi dlatego że dla takiego obrazu stereoskopowego nie ma ograniczeń formatu i równie dobrze sprawdza się w fotografii jak i dowolnej technice graficznej. Wszechstronność tej techniki na wystawie jest dobrze widoczna. Licznie reprezentowane są realizacje fotograficzne gdzie głównym tematem były struktury i makieta rozumiana jako sytuacja aranżowane nawiązujące w swym znaczeniu do realnego odniesienia czymkolwiek by ono nie było. Równie liczne są ilustracje w technikach zarówno manualnych jak i cyfrowych, tutaj wachlarz tematów jest znacznie szerszy i dodatkowo poszerzony o swobodę w ich interpretacji.
Dobrze zrealizowany anaglif jest jak magiczna sztuczka. Na wystawie R&B przeróżnych anaglifów oglądać będzie można dziesiątki.
Autorzy prezentowanych prac: Martyna Burkowska, Laura Chmurowska, Mateusz Czachor, Katarzyna Gasz, Inesa Ilchenko, Vanessa Kopton, Joanna Kurek, Karolina Lisek, Anna Molokanova, Anna Omelay, Maria Radochońska, Lada Shylenko, Krzysztof Tarnowski, Anastasiia Vodianko, Monika Witkowska, Anastasiia Zadorozhnia.
Prace zostały zrealizowane pod opieką artystyczną dr hab. Bartosza Posackiego i mgr Pauliny Ptaszyńskiej.
Autorką plakatu jest Anna Molokanova