Widzenie
Wystawa malarstwa
Widzenie to zdolność dostrzegania zarówno tego co nas otacza, jak i tego co dla innych jest niewidoczne. Zagadnienie to dla każdego będzie miało inne znaczenie, zależnie od sposobu postrzegania rzeczywistości – właśnie dlatego najlepiej definiuje przedstawioną wystawę malarstwa. Artyści prezentujący swoje obrazy cechują się określonym twórczym spojrzeniem, które wyrażają w swojej pracy – jedni inspirują się kadrami z życia codziennego nadając im unikalne rysy, inni naginają ramy tego co nas otacza do granic możliwości, jeszcze inni czerpią garściami wyłącznie ze świata wyobrażonego. Mamy tu do czynienia z mnogością technik malarskich, różnorodnością tematyczną i osobowością wybijającą się z każdego obrazu.
Wystawa malarstwa Widzenie ma wyjątkowy charakter – w obecnym niełatwym dla Nas wszystkich czasie zebrani twórcy szukają sposobu nie tylko na pogłębianie warsztatu, ale również na dotarcie do odbiorcy – ucieczka w świat wirtualny daje taką możliwość. W ten sposób powstało wydarzenie, dzięki któremu młode pokolenie malarstwa prezentuje swoje stanowisko w wybranej dziedzinie, a także z pozytywnym nastawieniem otwiera nowy, miejmy nadzieję lepszy rok.
Beata Tarnowska
Organizatorki: Beata Tarnowska, Karolina M. Kowalska
Kuratorka: Beata Tarnowska
Zaproszenie na wystawę
Mirela Bukała
Mirela Bukała urodziła się w 1992r w Ozimku. Dyplom magisterski obroniła w Instytucie Sztuki Uniwersytetu Opolskiego w 2016 roku w pracowni malarstwa. Tematy wykorzystane w twórczości nawiązują do relacji międzyludzkich, problemów życia doczesnego i niepokojów dotyczących zarówno społeczeństwa jak i pojedynczych jednostek. Jest laureatką stypendium Achima Gabora dla najlepszego studenta Instytutu Sztuki w Opolu, drugiego miejsca w ogólnopolskim konkursie na Ilustrację do tekstu piosenek Jeremiego Przybory i nagród specjalnych w konkursach Cztery Pory Karykatury i XXII Międzynarodowego Konkursu na Rysunek Satyryczny „Plastik”. Wzięła udział w wielu wystawach o zakresie ogólnopolskim (m.in.„Promocje 2016” w Legnicy, „Ulica Themersonów” w Płocku, „Z Inspiracji twórczością Zdzisława Beksińskiego” w Częstochowie, „Cztery Pory Karykatury” w Warszawie) i międzynarodowym (m.in. „On the Road” i „World Humour Award” we Włoszech i „Lipstick, Pencil and PMS” w Brazylii). W 2015 roku uczestniczyła w Międzynarodowych warsztatach kreatywnych w Trier i w rezydencji artystycznej „Art Ladies Project” w Berlinie.
Michał Czuba
Michał Czuba (ur. 1991, Piotrków Trybunalski): Studia artystyczne rozpoczął w 2013 roku w Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi na Wydziale Grafiki i Malarstwa. Wielokrotnie nagradzany oraz wyróżniany w konkursach artystycznych dla młodych twórców, m.in.: w 2017 roku w XXXIV Konkursie im. Władysława Strzemińskiego „Sztuki Piękne” w Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi, w IV edycji konkursu „Nowy Obraz/Nowe Spojrzenie” w Galerii Miejskiej Arsenał w Poznaniu. W 2018 roku w II Przeglądzie Sztuki Współczesnej „Nowa Awangarda” w Galerii Szyb Wilson w Katowicach oraz na I Triennale Malarstwa Studenckiego w Galerii BWA w Rzeszowie.
Malwina Jagóra
Malwina Jagóra ukończyła Akademię Sztuk Pięknych im. W. Strzemińskiego w Łodzi. Uzyskała dyplom w 2016 r w pracowni u dr hab. Monika Krygier, prof. ASP w Pracowni Komunikacji Wizualnej. Zajmuje się tatuażem i malarstwem. Jej prace znajdują się w prywatnych kolekcjach w kraju i za granicą. Obecnie związana z Katowicami.
www.instagram.com/malwinajagora/
facebook.com/JAg%C3%B3ra-177856862279542
sites.google.com/view/malwinajagora
Karolina M. Kowalska
Karolina M. Kowalska (ur. w 1980 roku w Kroczycach):
W latach 2001-2004 studiowała na Wydziale Operatorskim PWSFTviT w Łodzi, dyplom wykonała w 2004 roku w Pracowni Fotografii Kreacyjnej W. Prażmowskiego. W latach 2007-2010 studiowała na Wydziale Edukacji Artystycznej ASP w Poznaniu, dyplom wykonała w Pracowni Malarstwa A. Leśnika. W 2008 roku otrzymała stypendium Erasmus Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu na University of Hertfordshire w Wielkiej Brytanii. Jej prace znajdują się w licznych kolekcjach prywatnych.
Magdalena Król
Magdalena Król mieszka i pracuje w Gdańsku. W malarstwie tworzy emocjonalne, niejednoznaczne powidoki, z wrażeń utkanych z subiektywnych skrawków pamięci. W pracach artystki istota tkwi poza tym, co przedstawione, a źródła tożsamości zostają umowne. Magdalena Król od 2019 roku jest członkinią zarządu fundacji Kolonia Artystów oraz była członkinią wspierającą HALO Kultura Gdynia. Do roku 2020 włącznie przez kilka lat pracowała nad wizualną stroną drukowanego wydania magazynu LABEL oraz albumu & Living. Jej prace są wystawiane m.in.: Gdański Teatr Szekspirowski, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie – Galeria SalonAkademii, Noc Wrzeszcza – Fundacja Palma czy Gdańska Galeria Miejska – materiał multimedialny z archiwum Kolonii Artystów. Rok 2020 zakończyła wystawą w galerii WL4 Mleczny Piotr pod opieką Mariusza Warasa MCity.
Magdalena Libero
Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, dyplom magisterski zrealizowała w 2012 roku w Pracowni Malarstwa profesor Teresy Kotkowskiej-Rzepeckiej. Główną część dyplomu uzupełniła o aneks z linorytu w pracowni profesora Bogdana Migi. Studiowała również w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, gdzie w 2017 roku obroniła dyplom magisterski z Grafiki artystycznej, który stworzyła w pracowni linorytu profesora Janusza Akermanna oraz dopełniające go dwa aneksy, pierwszy w Pracowni Serigrafii pod opieką dr Katarzyny Łukasik i w Pracowni Malarstwa dr hab. Dariusza Syrkowskiego. W 2017 roku otrzymała wyróżnienie honorowe w 7. edycji Przeglądu Młodej Sztuki „Świeża Krew”organizowanego przez galerię Socato we Wrocławiu. Jej prace malarskie prezentowane były na wystawie finałowej 27. Ogólnopolskiego Przeglądu Malarstwa Młodych Promocje 2017 w Galerii Sztuki w Legnicy. Zdobyła II miejsce w 14. Międzynarodowym Jesiennym Salonie Sztuki organizowanym przez BWA Ostrowiec Świętokrzyski. Uzyskała wyróżnienie honorowe w konkursie o Nagrodę Eibischa 2019 organizowanego przez Fundacji im. Franciszki Eibisch, Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej w Warszawie. W 2020 otrzymała wyróżnienie w 46. Salonie Zimowym – Radom 2020, wystawa pokonkursowa planowana jest na początek 2021 roku w salach Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Radomiu.
magdalenalibero.wordpress.com
www.instagram.com/magdalenalibero/
Matylda Polak
Absolwentka Wydziału Form Przemysłowych na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz Wydziału Architektury Wnętrz na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W swojej twórczości podejmuje różne tematy, które stają się bodźcem do malarskich lub projektowych rozważań dotyczących formy, światła, relacji międzyludzkich. W malarstwie abstrakcyjnym poszukuje napięcia pomiędzy formami, harmonijnej kompozycji. W projektowaniu przedmiotów codziennego użytku, mebli czy wnętrz poszukuje formy i rozwiązań funkcjonalnych adekwatnych do podejmowanego tematu. Przykłada dużą wagę do researchu oraz procesu projektowego. Laureatka konkursów, m.in. Stypendium YES, Fundacji Eibisch, Vilnius Academy of Art Award, Triennale Rysunku w Katowicach, Fundacji Henry’ego Doorena.
Hanna Rozpara
Hanna Rozpara ur. w 1990 r. w Sosnowcu. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach; dyplom w Pracowni Druku Płaskiego w 2014 r. Studiowała na Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Antwerpii w ramach programu ERASMUS oraz historię sztuki na Uniwersytecie Śląskim. Obecnie jest doktorantką na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Jej prace wystawiane były na 19 wystawach indywidualnych oraz na ponad 100 wystawach zbiorowych w kraju i zagranicą.
Rozpara w swoich pracach porusza szeroko rozumiany temat kamuflażu, bezpostaciowości i zjawisk chaotycznych, we wcześniejszych pracach często odnosiła się do tematyki wojny. W swoich pracach dąży do uzyskania obrazu oddziałującego na widza, pobudzającego intuicyjne, nieracjonalne pokłady świadomości.
Zajmuje się malarstwem, grafiką warsztatową, fotografią, projektowaniem graficznym, tworzy kompozycje muzyczne. Obecnie jest doktorantką na ASP w Katowicach, w swojej pracy doktorskiej zajmuje się tematyką kamuflażu jako strategią maskowania i wypierania rzeczywistości.
Beata Tarnowska
Beata Tarnowska (ur. 1990) absolwentka Wydziału Sztuki Uniwersytetu Opolskiego. Dyplom magisterski obroniła w 2018 roku w pracowni malarstwa prof. Edwarda Sytego. Zajmuje się malarstwem na pograniczu pejzażu abstrakcyjnego, pracuje na dużych formatach, z pomocą barwy i struktury zaznaczając autonomię dzieła. Finalistka konkursu malarskiego o Nagrodę im. Eugeniusza Eibischa w 2018 roku. Uczestniczka licznych krajowych i zagranicznych wystaw, a także sympozjów malarskich. Jej obrazy znajdują się w kolekcjach prywatnych w Polsce i za granicą.
Publicystyka, jej eseje z zakresu historii i sztuki były publikowane m.in. w Focusie Historia Extra, Rynku i Sztuce. Na stałe związana z magazynem Artysta i Sztuka. Od 2019 pracuje na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Opolskiego w pracowni malarstwa i rysunku.
btarnowska.pl
www.instagram.com/tarnowska.art/
Tomasz Wiktor
Tomasz Wiktor ukończył Liceum Plastyczne im. A. Kenara w Zakopanem. Absolwent kierunku Malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu. W 2018 roku zrealizował dyplom pod opieką prof. Stanisława Kortyki oraz prof. Pawła Lewandowskiego – Palle. Od 2019 roku pracuje jako asystent w Pracowni Malarstwa Architektonicznego i Sztuki w Przestrzeni Publicznej na Wrocławskiej ASP. Tworzy malarstwo dotyczące budowania się relacji i przebiegu w komunikacji międzyludzkiej, ujęte w portretowej wypowiedzi.
Franciszek Xawery
Franciszek Xawery urodzony w 1988 roku, po mamie odziedziczył wrażliwość i zdolności manualne jak i zamiłowanie do sztuki, od dziecka rysuje i maluje. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Grafiki. Student rocznego stypendium na Uniwersytecie Pais Vasco w Bilbao, w Hiszpanii. Ukończenie Wydziału Grafiki w pracowni projektowania plakatów prof. Mieczysława Wasilewskiego dało mu szerokie spektrum rozumienia świata i jego problematyki – poruszania także ważnych tematów. W swojej twórczości posługuje się przede wszystkim malarstwem. Zakochany w Damie z gronostajem.
franciszekxawery.com
www.instagram.com/polishmykraj/
projekt katalogu Małgorzata Łabędź Król
https://c-olor.pl/
https://www.instagram.com/color_studio_graficzne/