PROGNOZA
PAULINA PTASZYŃSKA
Wystawa indywidualna
GALERIA A4 / GALERIA W
23.11–31.12.2021
Wydział Sztuki Uniwersytet Opolski, ul. Wrocławska 4
Wystawa jest realizowana przy wsparciu Samorządu Województwa Opolskiego
w ramach stypendium Marszałkowskie Talenty.
Prognoza to nie tylko rozważania na temat kondycji naszej coraz bardziej rozgrzanej planety, ale też opowieść o tym, jak pogoda kształtuje nasze życie i wpływa na codzienność. Celem projektu, w najszerszym ujęciu, jest eksploracja obszarów granicznych występujących na styku sztuki i nauki, a także refleksja nad wzajemnym oddziaływaniem ludzi z fizyką i chemią atmosfery. Wystawa jest próbą określenia w jaki sposób pogoda wpływa na ludzkie życie, jak oddziałuje na nastrój i emocje i w jakim stopniu jesteśmy od niej zależni. Wspólnym mianownikiem prezentowanych prac jest eksploracja pojęć związanych z naukami meteorologicznymi zestawiona z jednostką, jej wpływem na otoczenie i odbiorem przez nią świata zewnętrznego. W swoich pracach wiedzę o pogodzie sytuuje jako element codziennego doświadczenia oraz zwracam uwagę na pogodę jako część otaczającej nas natury, kreującej nawyki, zachowania i plany. Pogoda występuje tu jako inspiracja i fascynacja artystyczna, pozwalająca głębiej poznać otaczający świat, zrozumieć zachowania, nastroje i towarzyszące nam emocje.
623+
wideo + 623 fotografie
Projekt składa się z wideo oraz 623 fotografii naszej planety wykonanych w okresie od 11 marca 2020 roku do 23 listopada 2021 roku przez satelity NOAA i udostępnionych publicznie na stronie National Oceanic and Atmospheric Administration. Cykl jest wciąż otwarty i kontynuowany. 11 marca 2020 roku Światowa Organizacja Zdrowia WHO ogłosiła pandemię COVID-19, która towarzyszy nam do dnia dzisiejszego. Widok planety Ziemi w globalnej skali, niby podobnie wyglądającej, jak w latach poprzednich, diametralnie zmienił się w naszej percepcji. Odbiór dnia codziennego, ciągłe wyczekiwanie poprawy, niepewność, czy jednostkowe dramaty, jak nigdy dotąd zyskały wspólne źródło dla wszystkich obywateli. Towarzyszą temu mieszane uczucia – z jednej strony przerażenie, wynikające z globalnej skali zagrożenia, z drugiej poczucie wspólnoty i zjednoczenia, zbliżając ludzi do siebie. Każdy dzień zarejestrowany na oddzielnych fotografiach ukazuje czas i skalę tego wspólnego doświadczenia, które być może na zawsze zmieni coś w postrzeganiu bieżącego dnia.
Prognoza
cykl grafik
Prognoza pogoda kształtuje nasze życie, wpływa na plany i zachowania. Pomimo tego, że coraz lepiej jesteśmy w stanie ją prognozować, to w nieznacznym stopniu potrafimy zminimalizować jej niekorzystne skutki. Możemy jedynie przewidzieć katastrofę, często na kilka chwil przed. Grafiki stworzone na podstawie map pogodowych, prognozujących nadciągające kataklizmy w ostatnich dwóch latach, w różnych częściach świata. Odnoszą się do zdarzeń, które wówczas jeszcze nie zaistniały i zawierają w sobie nadzieje, że nie nadejdą, albo że ich skutki będą jak najmniej bolesne. Grafiki składające się na cykl: Lipiec 2021, Europa; 6 stycznia 2020, Australia;12 lipca 2021, Niemcy; 9 lutego 2020, Republika Irlandii, Wielka Brytania;12 lutego 2020, Republika Irlandii, Wielka Brytania; 18 maja 2020, Bangladesz; 9 listopada 2020, Ameryka Środkowa;16 listopada 2020, Ameryka Środkowa; 9–12 października 2020, Zatoka Bengalska
Lipiec 2021, Europa
Lipiec 2021 roku był najgorętszym miesiącem na Ziemi jaki kiedykolwiek zarejestrowano w całej historii pomiarów. Fale upałów doprowadziły do masowych pożarów. W wielu miejscach zostały pobite rekordy ciepła, w innych natomiast zanotowano anomalie z temperaturami niższymi niż zwykle dla tych części świata.
6 stycznia 2020, Australia
Na przełomie 2019 i 2020 roku Australię nawiedziły jedne z największych w historii pożarów. W ich wyniku zginęły co najmniej 34 osoby. Tysiące budynków uległo zniszczeniu. Pożary dotknęły ponad 18 milionów hektarów australijskiego buszu, zabijając miliard dzikich zwierząt.
12 lipca 2021, Niemcy
W lipcu 2021 roku kilka europejskich krajów dotknęła powódź błyskawiczna w wyniku bardzo obfitych opadów deszczu. Miejscami spadło nawet 200 litrów wody na metr kwadratowy. Najbardziej ucierpiał region Nadrenii-Palatynatu. Obfite opady spowodowały rozległe zniszczenia i przymusowe ewakuacje, przerwy w dostawie prądu oraz szkody w infrastrukturze i rolnictwie. W wyniku powodzi śmierć poniosły 242 osoby.
9 lutego 2020, Republika Irlandii, Wielka Brytania
Na początku lutego 2020 roku dwa potężne cyklony, tydzień po tygodniu, nawiedziły Republikę Irlandii i Wielką Brytanię. Pierwszy z nich nazwany Ciara, przynosząc silne wiatry i ulewne deszcze, spowodował rozległe szkody. Co najmniej 14 osób poniosło śmierć.
12 lutego 2020, Republika Irlandii, Wielka Brytania
W lutym 2020 roku Republikę Irlandii i Wielką Brytanię nawiedził huragan Dennis. Był to jeden z najbardziej intensywnych cyklonów jakie kiedykolwiek odnotowano. Niecały tydzień wcześniej ten sam rejon nawiedził huragan Ciara. Kolejny znacznie zaostrzył skutki kataklizmu. Intensywne opady deszczu spowodowały poważne powodzie w Walii i południowej Anglii. Wiele rzek osiągnęło najwyższy poziom w historii.
18 maja 2020, Bangladesz
Cyklon Amphan był cyklonem tropikalnym, który w maju 2020 roku uderzył w Zatokę Bengalską. Amphan stała się jedną z najsilniejszych burz, jakie odnotowano w tym rejonie z utrzymującym się wiatrem o prędkości 270 km/h. Z powodu huraganu ponad trzy miliony ludzi zostało ewakuowanych, a co najmniej 128 osób poniosło śmierć. Biuro ONZ w Bangladeszu oszacowało, że 500 tys. ludzi mogło stracić swoje domy.
9 listopada 2020, Ameryka Środkowa
Na początku listopada 2020 roku huragan Eta zdewastował części Ameryki Środkowej. Był to trzeci pod względem intensywności listopadowy huragan atlantycki w historii, za huraganami Cuba z 1932 roku i Iota, z których ten ostatni powstał zaledwie dwa tygodnie później. Huragan Eta zabił 153 osoby w Ameryce Środkowej, większość w Hondurasie i Gwatemali.
16 listopada 2020, Ameryka Środkowa
Huragan Iota był najsilniejszym huraganem sezonu 2020 i najsilniejszą burzą jaka nawiedziła Nikaraguę od początku historii pomiarów. Iota spowodowała poważne szkody w obszarach Ameryki Środkowej, które zostały już zniszczone przez huragan Eta niecałe dwa tygodnie wcześniej. Prędkość wiatru wynosiła nawet 250 km/h. Ulewne deszcze spowodowały rozległe zniszczenia, powodzie i lawiny błotne w wyniku czego życie straciło 67 osób, a setki tysięcy zostało przesiedlonych.
9–12 października 2020, Zatoka Bengalska
W październiku 2020 zatokę Bengalską nawiedziły powodzie spowodowane intensywnymi opadami deszczu. Miasto Hajdarabad zamieszkałe przez prawie 10 milionów ludzi odnotowało rekordowe opady deszczu. Powodzie zatopiły domy i ulice, zabijając co najmniej 50 osób.
Źródła: Counting the cost 2020: A year of climate breakdown (December 2020) https://www.christianaid.org.uk/sites/default/files/2020-12/Counting%20the%20cost%202020.pdf
Situation Report (November 20, 2020). „Latin America & The Caribbean: 2020 Hurricane Season Situation Report No. 4”. reliefweb.int. Retrieved November 21, 2020. https://reliefweb.int/sites/reliefweb.int/files/resources/20201120_CA%20Eta%20SitRep%204%20ENG.pdf
Atmosfera
projekcja audiowizualna
Projekt opiera się na danych meteorologicznych opracowanych przez naukowców z Instytutu Fizyki Uniwersytetu Opolskiego, opisujących stopień i rodzaj zachmurzenia nad Opolem w latach 2014–2018. Audiowizualny performance Atmosfera zwraca uwagę na panujące wokół warunki atmosferyczne. Pogoda, a dokładniej zapis zachmurzenia, występuje tu w roli medium, staje się siłą twórczą kreującą atmosferyczne „pejzaże”. Oglądanie nieba i słuchanie sfery audialnej zjawisk pogodowych może potęgować uczucia – z jednej strony wolności i nieograniczonych możliwości, z drugiej pokory lub przynależności do większego złożonego systemu. Performance oscyluje pomiędzy „prawdą” naukową o zjawiskach pogodowych a zabiegami estetyczno-fenomenologicznymi oraz efektami psychologiczno-wyobrażeniowymi.