Od 21 do 30 maja 2021 będzie można oglądać prace naszych pracowników: dr hab. Grzegorza Gajosa, dr hab. Magdaleny Hlawacz, mgr Michała Krawca, dr hab. Bartosza Posackiego, dr Pauliny Ptaszyńskiej i dr hab. Bartłomieja Trzosa, na dwóch wystawach pod wspólnym tytułem Pąki / Bourgeons we Francji. Wystawy będą prezentowane w dwóch lokalizacjach – La Ferronnerie w Dijon i w Atelier ECO w Sacquenay. Kuratorami wydarzenia są dr hab. Bartłomiej Trzos i Frédérick Gagné.
Pąki, po francusku bourgeons, to projekt współpracy artystycznej twórców z Polski i Francji. Skrzyżowanie spojrzeń na twórczość intymną – spotkanie to jest konfrontacją dzieł stworzonych w odizolowaniu. Tych, których nikt nie widział, powstałych w okresie kwarantanny. Pomiędzy artystami nie miały miejsca żadne wcześniejsze spotkania. Ich praca rozpoczyna się z początkiem wystawy, w raczej kameralnej, poufnej atmosferze. Miejsca wydarzeń przeistoczą się w laboratoria. Polscy i francuscy artyści będą dzielić się w nich swoją twórczością i wizją tworzonych instalacji. W ramach tak zawiązanych warsztatów dojdzie do
wymiany dzieł/planów/szkiców, twórczości in situ, ujęcia kompozycji…
Będzie to wystawa ewoluująca. Eksponaty będą mogły zmieniać miejsce w trakcie jej trwania. Wydarzeniu będą towarzyszyć mediacje wśród publiczności, spotkania z artystami oraz lokalnymi specjalistami z dziedziny sztuki.
Ciąg dalszy:
Drugim etapem projektu jest spotkanie artystów w ramach rezydencji artystycznej w Polsce na Wydziale Sztuki UO i w pracowni ECO w Sacquenay (Francja). Wynikiem tych spotkań będzie wystawa retrospektywna w Opolu i w Burgundii. Ta rezydencja będzie zarówno wyrazem pracy indywidualnej jak i współpracy artystycznej. Naznaczona wieloma etapami refleksji, tworzenia, zaakcentowana dialogiem i całkowitym zanurzeniem się w projekcie, proponuje artystom okazję rozwoju ich twórczości zakotwiczonej w ich najskrytszym wnętrzu, a jednocześnie aspirującej do nieprzerwanej relacji z drugim.