Serdecznie zapraszamy 6 września 2023 r. o godzinie 18:00 do Galerii M, ul. Powstańców Śląskich 19 Opole, na wystawę Katarzyny Mular pt. Kamień w wodzie. Wystawa potrwa do 15 października 2023 r.

Kuratorka: Natalia Krawczyk

Kamień w wodzie to główny temat najnowszej artystycznej produkcji Katarzyny Mular. Tak, produkcji, ponieważ prace powstają seryjnie, niemalże jak na taśmie montażowej. Liczne cykle kolaży wypływają spontanicznie spod pracowitych i niecierpliwych dłoni. Choć wszystkie powstawały w procesie intuicyjnego, a czasem wręcz kompulsywnego przyklejania, zaklejania, wydzierania, bazgrania, zdrapywania, kolorowania, mazania i tym podobnych metod, to jednak zaskakująco pasują do siebie, mają wspólny mianownik kompozycję. Bazuje ona na tym, co konkretne i niekonkretne, stałe i płynne, znajdujące się jakby jedno w drugim kamień w wodzie.

Kolaże Katarzyny Mular są lekkie jak myśli przepływające przez medytujący umysł. Są jak japońskie bonseki (盆石) miniaturowe krajobrazy tworzone na kamiennej tacy lub jak kamienne ogrody karesansui (狩り砂子) o kontemplacyjnym charakterze. Jest to twórczość, której celem nie jest jedynie stworzenie satysfakcjonującego estetycznie dzieła, ale w pewnym sensie osiąganie równowagi psychicznej, stanu harmonii. Prace emanują radosną energią twórczą. Wywołują wrażenia estetyczne poprzez zestawienia materiałów, kolorów i faktur. Podążając za tą intuicyjnie skonstruowaną kompozycją, opartą na zestawieniu obiektu-kamienia z tłem-wodą, dostrzegamy sensy i znaczenia symboliczne. Objawiają się one dyskretnie, nienachalnie, przywodząc na myśl duchową głębię zamkniętą w prostych układach japońskich ogrodów.

Kamień w wodzie, niebo w lustrze wody bezkres, z którego wyłania się materia. „Nie ma nic bardziej bezpośredniego i samodzielnego, nic szlachetniejszego ani straszniejszego od majestatycznej skały okazującej pełnię swej siły, czy od bloku granitowego, który wznosi się zuchwale ku niebu. Przede wszystkim kamień istnieje” pisał Mircea Eliade. Prace Katarzyny Mular bazują na dialektycznym zestawieniu tego, co konkretne kamień z tym, co bezkształtne woda. Wszystko ostatecznie zmieni się w kamień, który drążony przez wodę i smagany wiatrem stanie się gwiezdnym pyłem, tworzącym materię wszechświata.

Katarzyna Mular

Rocznik ’81, mieszka i pracuje w Opolu. Absolwentka Instytutu Sztuki Uniwersytetu Opolskiego (dyplom w Pracowni Multimediów w 2006 r.). Zajmuje się m.in. grafiką użytkową, a jej projekty promujące kulturę regularnie można spotkać w przestrzeni miejskiej Opola i Poznania. Na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Opolskiego wykłada projektowanie graficzne, często realizując ze studentkami i studentami oprawy graficzne ważnych wydarzeń w regionie. Autorka warsztatów kolażowych Naklejki i pisaki oraz współorganizatorka przeglądu ilustracji na WS UO Ilustragan. Zainteresowania i doświadczenia typowe dla projektowania graficznego chętnie przenosi na grunt grafiki cyfrowej, rysunku, malarstwa i kolażu. Eksperymenty graficzne i typografia to charakterystyczne motywy jej prac. Jej największą inspiracją i szczególnym obszarem zainteresowań są popularne zjawiska we współczesnej kulturze wizualnej.