Zespół kuratorski GALERII -m- zaprasza wszystkich na wernisaż wystawy Portret rodzinny autorstwa Magdy Zarzyckiej i Vishakhi Bianci. Wernisaż odbędzie się 16.05.2024 r. o godz. 18:00, a cała wystawa będzie czynna do 03.06.2024 r. na ul. Powstańców Śląskich 19 przy Miejskim Centrum Wspomagania Edukacji w Opolu.

kuratorka wystawy: Natalia Krawczyk

Portret rodzinny to wystawa dwóch artystek pracujących z tematem rodziny i pamięci — Magdy Zarzyckiej i Vishakhi Bianci. W swojej twórczości obydwie inspirują się fotografiami z rodzinnych albumów. Fotografie z rodzinnych albumów stanowią materialne świadectwo przeszłości i często odgrywają kluczową rolę w budowaniu tożsamości. Zdarza się również, że nasze wspomnienia kreowane są przez te wizualne artefakty jakimi są portrety rodzinne. Niejednokrotnie pamiętamy wydarzenia, w których nie uczestniczyliśmy, ale widzieliśmy na zdjęciach. Bywa też, że ludzie których nie znaliśmy są nam bliscy i utrzymujemy ich wizerunki w wyobraźni, bo znamy ich z fotografii. Na ile te obrazy przechowywane w domowych archiwach kształtują naszą rodzinę, a na ile kreują jej wizerunek?

Magda Zarzycka — polska artystka, malarka, instalatorka, performerka – cicha obserwatorka życia, zafascynowana codziennością, wspomnieniami i fotografiami z rodzinnego albumu. Absolwentka Instytutu Sztuki Uniwersytetu Opolskiego w Opolu, dyplom z malarstwa obroniła w 2014 roku w pracowni dr hab. Magdaleny Hlawacz. Współpracuje z wieloma galeriami w Polsce, m.in. Desa Unicum, Galeria Xanadu, Galeria Stalowa. Uczestniczyła w licznych wystawach.

Vishakha Bianca — włoska artystka wizualna, zajmująca się głównie fotografią, pisaniem i performansem. Jej twórczość koncentruje się na tematyce związanej z domem. Poprzez konceptualne działania zadaje pytania o to czym jest bliskość i przywiązanie. Absolwentka Istituto Universitario di Architettura di Venezia, dyplom pt. Room for two people obroniła w 2023. Rezydentka islandzkiego stowarzyszenia SÍM w Reykjavíku. Mieszka i pracuje w Wenecji.

Organizatorami GALERII -m- jest Wydział Sztuki UO oraz Miejskie Centrum Wspomagania Edukacji w Opolu.