781 – Wystawa studentów Pracowni Multimediów Wydziału Sztuki UO

Wystawa 781 to 16 indywidualnych projektów opowiadających o życiu i śmierci, nadziei i lęku, samotności i opresji, pamięci i emocjach, źródłach zła i obecności dobra.

Anna Frank w dniu swoich trzynastych urodzin 12 czerwca 1942 roku otrzymała dziennik i zaczęła prowadzić w nim zapiski. Ostatni wpis datowany jest na 1 sierpnia 1944 roku, pomiędzy pierwszym, a ostatnim wpisem upłynęło równo 781 dni. 781 dni z których jedynie 24 nie były dniami spędzonymi w izolacji która miała być ceną przetrwania. Od wrogiej rzeczywistości okupowanego przez nazistów Amsterdamu rodzinę Frank i jej przyjaciół przez ponad dwa lata oddzielał jedynie regał z książkami i zasłony w oknach. Kryjówka została odkryta po denuncjacji przez nieznaną osobę. Wojny nie przeżył nikt z ośmiu jej mieszkańców za wyjątkiem Otto Franka, ojca Anny.

To co w Dziennikach jest najbardziej poruszające to zwyczajność, każdego dnia wygrywająca z grozą i optymizm niepozostawiający wątpliwości że wszystko skończy się dobrze.

autorzy prac: Marta Balsam | Bartek Karwat | Ewelina Kędzia | Weronika Kłoś | Martyna Kowalska | Natalia Kurzyńska | Karolina Mesjasz | Denis Metelin | Lada Shylenko | Marina Siemtsova | Martyna Spólnicka | Maciej Spólnicki | Emilia Święcka | Anastasiia Tryhubova | Anastasiia Volochai | Klaudia Woźniak

Prace powstały pod opieką artystyczną dr hab. Bartosza Posackiego i mgr Pauliny Ptaszyńskiej.

Wystawa jest wydarzeniem towarzyszącym premierze sztuki “Dziennik Anne Frank”.

fot. P. Ptaszyńska, B. Posacki