Multimedialna wystawa studentów pierwszego roku studiów magisterskich Wydziału Sztuki Uniwersytetu Opolskiego. Wystawa jest wydarzeniem towarzyszącym 13-stej Nocy Muzeów w Opolu, prezentowana w Muzeum Wsi Opolskiej, 15-tego maja 2021 roku, w godzinach 20:00-23:00.

W dzisiejszym świecie, w którym życie nabiera coraz większego tempa, potrzeba refleksji nad pojęciem czasu, wydaje się oczywista. W ostatnim roku staliśmy się wręcz jego (czasu) zakładnikami. Ścigaliśmy się z nim, w nadziei na szybkie opracowanie odpowiednich sposobów leczenia, szczepionek i terapii, z drugiej strony pragnąc przyspieszyć jego upływ w nadziei na jak najszybszy powrót do jakże umownej “normalności”. Poczucie upływu czasu zmienia się wraz z naszym życiem, wiekiem i towarzyszącymi nam emocjami. Pomimo różnorodnych, często niezwykle wyrafinowanych technicznie, sposobów jego obliczania, nie jesteśmy w stanie w żaden sposób nim kierować, ani na niego wpływać. Czas pozostaje więc jedną z tych właściwości świata które całkowicie wymykają się naszej kontroli, co w kontekście naszego biologicznego uzależnienia od jego upływu, stawia go w centrum naszej egzystencji.

Studenci Wydziału Sztuki Uniwersytetu Opolskiego w prezentowanych projektach zmierzyli się z zagadnieniem czasu, jego upływu i postrzegania w wymiarze indywidualnym jak i społecznym. Efektem ich poszukiwań są interdyscyplinarne realizacje, w których wykorzystane zostały narzędzia i techniki charakterystyczne dla nowych mediów. Począwszy od działań audiowizualnych, poprzez instalacje mappingowe, dźwiękowe i świetlne, aż do projektów interaktywnych angażujących odbiorcę. Wszystkie zachęcają do przyjęcia niestandardowej perspektywy, zadają pytania o istotę, upływ i nasz odbiór czasu. Wystawa jest próbą, nie tyle odnalezienia odpowiedzi na pytania o naturę czasu, co refleksją nad naszym do niego stosunkiem i zróżnicowaną percepcją.

Autorzy prezentowanych prac: Alicja Grzesik, Kasia Havrylova, Dominika Kulka, Karolina Maćków, Rafał Mielnik, Agnieszka Plech, Monika Polak, Anton Uhlov

Prace powstały pod opieką artystyczną dr hab. Bartosza Posackiego i dr Pauliny Ptaszyńskiej.

Autorką plakatu do wystawy jest Karolina Maćków